A baba első fürdetése nagy élmény mind neki, mind az újdonsült szüleinek. A gyermek félelme az ismeretlen helyzettől és egy idegen elemtől, azaz a víztől természetes, ahogy a gondozók kezdeti gyakorlatlansága, stressze is, de minden könnyebben és gyorsan tehető, hogy a gyermekfürdetés kellemes és népszerű tevékenység legyen. .
Jelenleg a babáknak nem javasolt a túl gyakori fürdetés – általában elég minden második nap (ami nem jelenti azt, hogy az újszülött egyes testrészeit ne kellene gyakrabban mosni). A fürdés gyakorisága elsősorban a gyermek bőrének állapotától, allergiára való hajlamától és attól függ, hogy maga a tevékenység milyen hatással van a közérzetére. A gyermeknek hozzá kell szoknia az állandó fürdési időhöz, ami egyben a lefekvés bejelentése is legyen – válasszon egy órát az esti órákban. Ez lehet a gyermek által kedvelt, megnyugtató rendszeres rituálé, majd a fürdés gyakoribb is lehet - feltéve, ha kedvező és kényelmes körülmények között végezzük. Ehhez pedig hasznos a megfelelő babafürdőkád kiválasztása- a gyermek fürdetése normál fürdőkádban, tálban vagy zuhany alatt, bár bizonyos óvintézkedésekkel lehetséges, a gyakorlatban ez hosszú távon nem működik.
Először is, a fürdőkádnak nagyon stabilnak kell lennie. Másodszor, készítsen elő minden kozmetikumot (szükségszerűen kifejezetten csecsemők számára) és kiegészítőket, például törlőkendőt, füldugót vagy törölközőt, olyan távolságra, amelyet elérhet, anélkül, hogy egy lépést is elhagyna a fürdőkádból. A vízhőmérsékletre mindenképpen vigyázni kell, nem szemmel, hanem speciális hőmérővel kell mérni - közel kell lennie a gyermek testhőmérsékletéhez, 36-37 °C. A környezeti hőmérséklet is fontos - a helyiségnek melegnek (de nem túl melegnek) és huzatmentesnek kell lennie. A kádban lévő vízszintnek el kell érnie a baba csípőjét vagy hasát.
A baba fürdőbe helyezéséhez tartsa bal kezed csuklóját a feje és a nyaka alá, óvatosan támassza meg a hátát és tartsa a karját. Helyezze jobb kezét a feneke alá, és lassan merítse a babát a vízbe. Egyes gyerekek sokáig gyanakodnak, sőt félénkek a vízbe merítéssel kapcsolatban – azonban van rá szabadalom. Érdemes például pelenkába csavarni a babát és becsomagolva a vízbe tenni - akkor az idegen ingerek fokozatosan érik el a babát és nem okoznak sokkot. Idővel a gyerek hozzászokik a fürdéshez, és megkedveli, elkezd önállóan ülni a fürdőkádban, csobbanni és játszani tud vele a vízben. Nagyon kellemes időtöltés lehet ez a gyermekeddel, erősítve a szüleivel való kapcsolatát.
A babafürdetés némi helyet igényel. Biztonságos és kényelmes helyet kell találnia, ahol elhelyezheti a fürdőkádat. Ha nagyon kicsi a fürdőszoba, akkor jobb, ha a babakádat egy másik helyiségbe helyezzük, például a hálószobába, ahol a babakád egy speciális kereten, vagy akár az asztalon is megállja a helyét. A meleg nyári napokon akár a szabadban is fürödhetsz - csak vigyél magaddal egy fürdőkádat (lehetőleg egy összecsukható turistamodellt) a friss levegőre, ami szintén érdekes kikapcsolódás lehet a baba számára. A többi előkészület és maga a tevékenység változatlan maradhat.
A jelenleg gyártott babakádak általában kellemes tapintású műanyagból készülnek, és olyan profilúak, hogy a gyermek mosogatása kényelmes legyen saját és a szülők számára, ugyanakkor a lehető legbiztonságosabb. Gyakran csúszásgátló elemekkel vannak felszerelve. A régi fürdőkádakban a babák fürdetése nem volt sem a legkönnyebb, sem a legkényelmesebb tevékenység.
A szülők, különösen azok, akik először tapasztalják ezt, nem mindig vannak tökéletesen felkészülve és időben minden szükséges eszközzel. A babafürdőkád vásárlását azonban jobb nem az utolsó pillanatra hagyni, mert a baba születése utáni első napokban szükség lesz rá. Nem szabad elfelejteni, hogy ezek a szülések nem mindig a várt időpontban történnek, így nem érdemes többé-kevésbé véletlenszerű modellt keresni az üzletekben, vagy várni a kiszállításra, nem tudni, milyen példányt az internetről. Jó néhány hónap közül lehet válogatni, úgyhogy körültekintően válogassunk, hogy az első fürdések is könnyebbek, kellemesebbek és stresszmentesek legyenek mind nekünk, mind a babának. Az első fürdőkád, a legfeljebb 6 hónapos gyermekek számára készült modell, megvárhatja és meg is kell várnia a baba hazaérkezését. Békésünk lesz egy darabig - amíg a gyerek ki nem nő belőle és szükségessé válik a nagyobb gyerekeknek új, nagyobb fürdőkád vásárlása. Amit ráadásul még kisgyerekkel nem is ajánlunk - sem különösebb "gazdaságosság", sem a mosás kényelme, és még inkább a biztonság.
Ha spórolni szeretne, vagy nincs sok helye otthon, akkor egy univerzálisabb babakád modellben gondolkodhat. A számos kádmodell közül választhat utazókádat, mely kényelmesen össze- és szétnyitható. Ennek köszönhetően nem foglal annyi helyet sem otthon, sem az autó csomagtartójában, így nem csak a lakásban használhatod, hanem nyaralásra is magaddal viheted, akár a szabadba - akkor a fürdés közben ismerős, biztonságos tér lesz körülötte - saját fürdőkád.